Železná Ruda – Turistické tipy

Největším přírodním skvostem nejen na Železnorudsku, ale i na Šumavě a v Bavorském lese jsou jezera ledovcového původu, jediná v České republice. Atmosféra u jezer se mění v každou denní i roční dobu, jsou to krásná místa k relaxaci i k chvilkovému zamyšlení.
Hřeben Královského hvozdu začíná Jezerní horou s kary obou jezer na úbočí a pokračuje přes Svaroh a Kokrháče na Velký Ostrý.
Pancířský hřbet je turisticky nejvyužívanější hřeben na Železnorudsku. Nastoupit na hřeben se dá z Gerlovy Hutě, Železné Rudy, Špičáku, Brčálníku, Hojsovy Stráže a ze Zelené Lhoty. Nejjednodušší přístup na hřeben je sedačkovou lanovkou ze Špičáku s mezistanicí na Hofmankách s hotelem Horizont, odkud je fantastický výhled na západy slunce za Velkým Javorem a někdy i nad Alpami.
Dnes je na Špičáku jeden z největších lyžařských areálů na Šumavě. Na vrchol vede čtyřsedačková lanová dráha vystavěná v roce 2005.
Muzeum Šumavy, Muzeum motocyklů, Návštěvnické centrum Šumavy a Environmentální centrum Železná Ruda, Pivovar Belvedér
Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy v Železné Rudě, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Hojsově Stráži,…
Na katastru Železné Rudy na trati Plzeň – Železná Ruda, která byla spojena s Bavorskou východní dráhou v roce 1877, se nachází šest železničních zastávek a dva tunely.
Železná Ruda sousedí přímo s Národním parkem Šumava, po svých se můžete vypravit na Polom, Hůrku či na jezero Laka nebo z Gerlovy Hutě či z Brunstu na Zhůří.