Turistické tipy – Přírodní zajímavosti

Březník je galerií jednoho z nejkrásnějších pohledů na Šumavě – širokého údolí Luzenského potoka s hraničními šumavskými horami Malou a Velkou Mokrůvkou, Hraniční horou a Špičníkem, kterému majestátně vévodí na bavorské straně státní hranice homolovitá hora Luzný (1375 m n. m.)
Bývalá nejvýše položená osada v Čechách. Vyhlídkové místo na jižní část Šumavy a Alpy. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty.
Opolenec, Kavrlík, Červená, Tuškov, Podlesí – Vogelsang
Tematický pěší okruh vybízející k rozjímání směřuje na jih od Grafenau, je dlouhý 7 km a má svůj start i cíl u Špitálního kostela.
Stálá expozice v horním patře Turistického informačního centra Spiegelau nabízí fascinující pohled do světa brouků.
Filipova Huť nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na druhou nejvyšší šumavskou horu – Roklan, kterému se také přezdívá Prsy Matky Boží. Na okraji Filipovy Huti se rozkládá malá osada Korýtko se zástavbou rozptýlených chalup.
Jedná se o samotu, která patřila (a dosud patří) k Horské Kvildě, a dnes na ní nalezneme jednu z nejdochovalejších ukázek bývalé šumavské architektury (U Štěrbů).
Pancířský hřbet je turisticky nejvyužívanější hřeben na Železnorudsku. Nastoupit na hřeben se dá z Gerlovy Hutě, Železné Rudy, Špičáku, Brčálníku, Hojsovy Stráže a ze Zelené Lhoty. Nejjednodušší přístup na hřeben je sedačkovou lanovkou ze Špičáku s mezistanicí na Hofmankách s hotelem Horizont, odkud je fantastický výhled na západy slunce za Velkým Javorem a někdy i nad Alpami.
(1058–1075 m n. m.) – horské vrchoviště ležící na rozvodí mezi Vltavou a Otavou. Jde o jedno z nejchladnějších míst v ČR.
Nejmenší a zároveň nejvýše položené jezero na Šumavě.
Kolem hory Luzný (řadí se mezi 100 nejkrásnějších geotopů Bavorska). Celá turistická oblast Luzného je protkána rozsáhlou sítí dobře značených turistických cest. Na vrchol se pohodlně dostanete v létě i v zimě a můžete si přitom vychutnávat nádherné výhledy.
Soutokem Černého a Prášilského potoka vzniká řeka Křemelná pod vrchem Kamenický u Prášil.
Obzvláště půvabná je pěší turistika mezi Falkensteinem a Roklanem, k nejkrásnějším a nejpůsobivějším slatím Bavorského lesa, která se nazývají Zwieselter Filz a Latschenfilz s tajemným klečovým jezírkem.
Naučná stezka podél Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou. Obě místa jsou dostupné autem i autobusem. Je 7 km dlouhá a představuje jedno z nejzajímavějších míst Šumavy. Stezka je určena pro pěší a vozíčkáře.
Pramen nejdelší české řeky v pralesovitých porostech horských klimaxových smrčin.
Ledovcové jezero na severozápadním svahu hory Poledník.
4 km dlouhý naučný okruh, který vás provede okolím Kvildy po místech, kde člověk v minulosti zemědělsky hospodařil nebo jiným způsobem území využíval.
Tato lípa patří mezi nestarší a nejmohutnější stromy celého okresu.
Mezi Březníkem (Pürstling) a Roklanem (Rachel), nedaleko hranice s Bavorskem, byla schwarzenberským panstvím kolem roku 1804 vybudována myslivna (Rachelhütte později Forsthaus), která byla nejvýše položenou obytnou stavbou na Šumavě.
V okolí Modravy je přístupná Tříjezerní slať a Cikánská slať. Smůlou pro nadšené návštěvníky Šumavy je, že z důvodu uzavřenosti prostoru NP Šumava tyto velmi zajímavé slatě nemohou vidět že z důvodu konzervativní ochrany přírody Správa Národního parku Šumava naprostou většinu Modravských slatí před návštěvnickou veřejností uzavřela.
Atraktivní okružní turistická trasa o délce téměř 10 km, na kterou je zapotřebí tři až tři a půl hodiny času, zpestří cestu těm, kdo procházejí mezi obcemi Riedlhütte, Siebenellen a Guglöd.
Divoce romantickou soutěsku Steinklamm, která se nachází mezi obcemi Spiegelau a Grafenau, by měl každý milovník přírody jednou projít.
1,3 kilometrů dlouhá stezka po dřevěném chodníku nabízí jedinečné pohledy do typického smíšeného lesa se smrky, jedlemi a buky, do kterého už více než 50 let nezasahoval člověk.
Medvědí stezka, radost z pěšího výletu pro malé i velké propojuje Město Grafenau s návštěvou výběhů se zvěří v Národním parku Bavorský les.
Stylová roubená stavba je pro svoji neobyčejně romantickou polohu jedním z nejvyhledávanějších výletních míst Šumavy.
V roce 1965–1969 byla na dolním toku řeky Úhlavy postavena sypaná přehradní hráz, která má plochu 148 ha a stálý objem milion krychlových metrů vody.
Tato dodnes turisticky opomíjená část Šumavy se nalézá mezi osadami Keply (východně) a Javorná (západně). Přímo navazuje na horské oblasti Železnorudska a Prášilska a patří k místům s nádhernými výhledy a s výskytem rozmanité horské flóry. Dominantou je hřeben hory Javorná.
Výhledské louky jsou dnes malebným zákoutím poblíž Horské Kvildy, je odsud krásný výhled na Velký i Malý Roklan a nepřehlédnutelný není ani majestátní vrch Antýgl, tyčící se na druhé straně Hamerského údolí.
Mírně zvlněné pánve ve vysokých polohách šumavského pohoří skrývají rozsáhlé komplexy rašelinišť. Lada v podobě nezalesněných ploch by měla zůstat i do budoucna zachována jako svědectví zašlých časů.
Na konci války, 5. května 1945 se v okolí Zhůří odehrála bitva mezi německými kadety a vojáky americké 90. pěší divize. Po těžké bitvě bylo zabito 10 amerických vojáků, další vojáci byli zraněni.