Hrad Kašperk

V nadmořské výšce 886 m n. m. leží nejvýše položený královský hrad v Čechách nacházející se 3 km severně nad Kašperskými Horami. Tento majestátní gotický hrad dostal jméno po svém zakladateli, římském císaři Karlu IV., jenž pověřil v roce 1356 výstavbou hradu Kašperk Víta zvaného Hedvábný. Výstavba samotného hradu zabrala stavitelům pouhých pět let. Hrad od počátků sloužil k zajištění dohledu na nově zřízené obchodní cestě zvané Zlatá stezka, současně k ochraně zlatonosných dolů v okolí Kašperských Hor a také ke střežení hranice s Bavorskem.

Kašperk je unikátním příkladem českého hradního stavitelství z doby Karla IV. Hrad nebyl nijak zásadně přestavován a díky tomu se zachovalo mnoho zajímavých stavebních prvků jako např. unikátní cihlová helmice na západní věži.

V roce 1617 se hrad Kašperk stal majetkem města Kašperské Hory.

Výhledy z Pustého hrádku

Na protějším kopci, cca 400 m od hradu, je ještě dnes vidět zřícenina Pustého hrádku. Tato pevnůstka byla součástí fortifikačního systému Kašperku. Dnes už hrádek slouží pouze jako místo, ze kterého je okouzlující výhled jak na šumavské kopce, tak na samotný hrad Kašperk.

Současnost

Hrad Kašperk má pro návštěvníky připravené hned dva tématické komentované okruhy končící vždy na jedné z vyhlídkových věží.

První okruh s názvem Život na hradě seznamuje návštěvníky s každodenním životem na středověkém hradě, kde se mimo jiné dozví, jakými způsoby lze historii hradu poznávat. Součástí prohlídky je výhled na Šumavu. Na závěr uvidíte naši představu, jak mohl středověký život na hradě vypadat.

Druhý okruh s názvem Stavba hradu návštěvníky zavede na středověké staveniště, kde nahlédnou do dobových stavebních technik a profesí. Na okamžik se vrátí v čase a uvidí, jak hrad vznikne, vybaví se nábytkem a následně zanikne středověká komnata. Trasa je zakončena výhledem na centrální Šumavu.

Více informací o prohlídkových okruzích a doprovodném programu naleznete na https://www.kasperk.cz/ nebo na e-mailu info@kasperk.cz.


Mapa