15 – Stezka strážců hranice

Dalším mužem, který bývá pasován mnohými na krále Šumavy, je Josef Hasil. Tento muž prošel školou SNB v Protivíně a nastoupil na hranici jako kuchař na služebnu SNB Zvonková v lednu 1948. Po převratu v únoru téhož roku se zapojil do převádění lidí do Německa. Mimo převádění předával i zpravodajské informace a stal se spolupracovníkem americké CIA. V převádění mu pomáhal Karel Starý, jenž ubytovával lidi, kteří chtěli prchnout přes hranice.

Hasil je u Starého vyzvedával. Jeho stezky vedly jižněji od Kiliána, začínaly zhruba v prostoru Soumarského mostu. Toto místo se stalo osudným pro rodinu Karla Starého, neboť při jedné cestě za hranice narazila Hasilova skupina na hlídku a došlo k přestřelce.
Uniformy ostrahy hranice po roce 1945
Jeden z uprchlíků při ní ztratil batoh a v něm byly noviny. Na nich byl jako odběratel uveden Karel Starý. Bezpečnost zatkla celou rodinu a odsoudila je ve velkém procesu v Českých Budějovicích celkem ke 102 letům vězení. Ani Hasilovi nepřálo štěstí, byl zatčen a odsouzen na 9,5 roku. Z vězení se mu však podařilo při cestě ze zaměstnání v květnu 1949 uprchnout a přejít hranici do Německa, odkud po čase emigroval USA, do města Chicago.

Mapa